ciekawi
Strona Główna Linki ciekawostki piłkarskie mięsorzercy w doniczce
Nawigacja
Strona Główna
FAQ
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
ciekawostki piłkarskie
forum
zart
szybko o piłce
mięsorzercy w doniczce
czy wiesz że...
CIEKAW
ciekawstki o Anglii
Królowa Elżbieta I, która rządziła Anglią 400 lat temu, zupełnie wyłysiała, zanim dożyła 50 lat.

Miała więc ponad 70 peruk, a jedna z nich była jaskrawozielona.
. Grobla olbrzymia w Irlandii Północnej składa się z około 37 000 kolumn skalnych takich samych kształtów i rozmiarów.
Nie zbudował ich człowiek-kolumny są dziełem wulkanów.
Szkocka potrawa haggis to barani żołądek nadziewany mięsem-wątrobą i sercem-oraz owsianką.
Podaje się ją z żepą i ziemniakami.
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - to najdłuższa nazwa miasta w Brytani.
Gdyby rozplątało się i rozciągnęło brytyjskie wybrzeże, to tą liniom możnaby było opasać niemal pół kuli ziemskiej!!!
W Tower of London najcięższa korona waży 2 kg.
Harrods , jedno z najbardziej znanych sklepów, oświetla 11 500 żarówek Pod murawą stadionu Wembley w jej centralnym punkcie, na głębokości kilku metrów umieszczona została tzw. "kapsuła czasu" (ang. the time capsule) - stalowa, otwierana kula, w której zachowano na pamiątkę m.in. fragment murawy starego Wembley, nagranie DVD z finałowego meczu mistrzostw świata 1966 r., czy księgę zawierającą archiwum wszystkich meczów reprezentacji Anglii na starym stadionie. Zegar Big Benu w swojej historii miał tylko 4 usterki związane z wyznaczaniem czasu: * w 1962 roku w sylwestra spóźnił sie o 10 min. * w 1972 roku nastąpiła pierwsza i jedyna usterka dotycząca metalowych części mechanizmu odpowiedzialnego za uderzenia w dzwony. Big Ben milczał od 5 sierpnia 1975 roku do 9 maja 1977. * w 1997 30 kwietnia zegar zatrzymał się. Podobna sytuacja nastapiła 3 tygodnie później; * w 2005 roku 27 maja o godz. 22:07 zegar przestał tykać i nie chodził 90 minut. Anglia bywa nazywana ‘ Albion’ od czas gdy Rzymscy najeźdźcy zobaczyli białe klify w Denwer. John Doe to polski Jan Kowalski, symboliczny ktoś lub nikt, a dla kobiety używa się Jane Doe.
Stolica Anglii, leżąca nad Tamizą 60 km od morza , zawdzięcza swą nazwę ‘ Londinium’ -Rzymianom.
Południowe wybrzeże GB jest nazywane angielską rivierą, ludzie zamieszkują tam po przejściu na emeryturę ze względu na ciepły klimat i brak przemysłu ciężkiego.
W Walii żyje 3 miliony ludzi i 11 milionów owiec .
Język Walijski ( Welsh) jest najstarszym językiem w Europie.
Rugby jest narodowym sportem w Walii.
Tylko 10 % Brytyjczyków zjada obecnie typowe brytyjskie śniadanie złożone z jajek na bekonie, większość pije dużo kawy zamiast przysłowiowej herbaty z mlekiem. Wyższa klasa średnia nadal celebruje zwyczaj picia herbaty o godzinie 5 po południu.
Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych dokumentów, takich jak ‘Magnacarta’ z 1215 roku które są podstawą konstytucyjną.
Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest ponad prawem, jest głową Kościoła Narodowego Anglii, przywódcą Sił Zbrojnych oraz atrakcją turystyczną.
Czarną kartą wizerunku Wielkiej Brytanii są: football hooligans ( piłkarscy huliganie)
Czy Polka była królową Anglii? Tak –W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – niekoronowanego króla Anglii, Szkocji,Walii i Irlandii dla wzmocnienia wpływów katolickich, w protestanckim kraju. Ale nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie, urodziła dwóch synów. Zmarła w wieku 29 lat chora na szkorbut.
Modelowego angielskiego uczonego w szkołach używa tylko 4% Britów (Brytyjczyków), głównie Londyńczycy.
. Anglicy są miłośnikami zwierząt! Jakie jest ulubione zwierzątko domowe ? pies- nie! Papużka falista!
Pomimo że mają blisko do wybrzeża z każdej strony, większość Britów nie umie pływać!
Brytyjczycy są zdyscyplinowani i ustawiają się w kolejce do autobusu, wejście poza kolejką jest niewyobrażalne.
Old Market Square jest największym otwartym rynkiem w Wielkiej Brytanii (większym niż Trafalgar Square w Londynie) i znajduje się na 37 miejscu pod tym względem na świecie (największy to Plac Tiananmene w Chinach). Powierzchnia rynku to około 22,000 m kwadratowych
. Największy szpital w Wielkiej Brytanii to Queen's Medical Centre, który swą siedzibę ma w Nottingham. Zatrudnia ponad 6000 ludzi i ma około 1300 łóżek. Został otwarty w 1977 roku.
Najbardziej popularna sieć sklepów kosmetycznych i aptek w Wielkiej Brytanii - "Boots". Została założona przez John'a Boot w 1849. Obecnie w całym kraju jest 2,500 sklepów tej sieci, a osiągają one ponad 443.8 milionów funtów zysków ze sprzedaży kosmetyków rocznie!
Pewna 94-letnia Brytyjka uznała, że po 75 latach jeżdżenia samochodem czas rozstać się z kierownicą. Muriel Gladwyd z Hereford swe prawo jazdy odesłała, a kluczyki od samochodu schowała do szuflady. Pani Gladwyd zasiadła za kierownicą na święta Bożego Narodzenia w 1932 roku. Jej pierwszym samochodem był słynny Ford model T. Od tego czasu przejechała - jak sama oblicza - "zdrowo ponad milion kilometrów" i to bez wypadku. To, że nie przydarzyła jej się nawet drobna stłuczka , tłumaczy poszanowaniem dla ograniczeń prędkości i rozglądaniem się na boki.
Londyn był pierwszym miastem, w którym pojawił się smog. Pierwszy raz zaobserwowano te zjawisko już w połowie XVII wieku.
Heathrow to największe lotnisko w Europie.
Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku w Londynie kosztowały ponad 20 miliardów dolarów.
W niektórych częściach Londynu warstwa gruzu, na której stoją współczesne budynki, ma aż 8 m grubości.
Co dziesiąte dziecko mieszkające w Londynie nie wie, jak nazywa się stolica Wlk. Brytanii.
Wielki pożar w 1666 roku, który zniszczył większą część miasta przy okazji wytępił panującą zarazę oraz znacznie przyczynił się do rozwoju ówczesnego Londynu.
W czerwcu 1967 roku na ścianie banku Barclays w dzielnicy Enfield Town pojawił się pierwszy na świecie bankomat.
W 43 n.e, za panowania cesarza Klaudiusza, legiony rzymskie rozpoczęły regularny podbój Brytanii. Do ok. 70 n.e. Rzymianie zajęli południową Anglię, do 80 Walię i w 81 południową Szkocję. Na podbitych ziemiach utworzono prowincję Brytania, zarządzaną przez gubernatora (namiestnika). 122 wizytujący prowincję cesarz Hadrian rozkazał wznieść wał obronny (Wał Hadriana), który miał wyznaczać północną granicę imperium rzymskiego (wybudowany na granicy Anglii i Szkocji 122-128).
Szacuje się, że podczas 92 lat Aston Martin wyprodukował mniej samochodów, niż cały przemysł motoryzacyjny Detroit, w 5 godzin.
Pod kopułą katedry Św. Pawła w Londynie znajduje się Galeria Szeptów. Znajdująca się w niej osoba może usłyszeć szept z odległości 25 metrów. Ściany galerii są specjalnie zakrzywione po to, by wypowiedziany szept mógł się wielokrotnie odbić od ściany kopuły.
W Londynie jest ponad 300 muzeów.
Przez Tower Bridge przejeżdża 150 tys. pojazdów dziennie, a most podnosi się 900 razy na rok.
4 Londyńskie metro jest najbezpieczniejszym metrem na całym świecie, dzięki rozmieszczeniem kamer bezpieczeństwa.
Londyńscy policjanci „bobies“ są tak nazywani od imienia Roberta Peela, założyciela londyńskiej policji.
Edynburg, stolica Szkocji, jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast świata.
Codziennie sprzedaje się 650 000 egzemplarzy gazety „The Times“
Każdy silnik Astona Martina jest składany ręcznie, karoseria jest pokrywana conajmniej 12. warstwami lakieru. W czasie montażu przeprowadza się 438 kontroli jakości. Najnowszy model Jaguara kosztuje 350 tys. dolarów.
W Wielkiej Brytani jest 787 wysp.
W podziemnym Londynie (metrze) pracuje 16 500 pracowników. Obsługują oni 275 stacji rozmieszczonych na połaci 408 kilometrów. Będąc w Belfaście należy z pewnością pójść do parku Dixon, gdzie co roku odbywa się międzynarodowa wystawa róż i gdzie można podziwiać ok. 100 000 odmian tych kwiatów. Ponadto nie można nie odwiedzić doku, gdzie zbudowano słynnego "Titanica". W Londynie używa się ponad 200 języków!
W stolicy Wielkiej Brytani jest ponad 11 000 restauracji, kawiarni i barów szybkiej obsługi.
Pierwszy parowiec pojawił się na Tamizie w 1815 roku. Parowce pływały po rzece aż do lat 50. naszego stulecia.
Pierwsze londyńskie dorożki zostały sprowadzone z Holandii w XVI wieku. Na taki luksus stać było tylko najbogatszych obywateli miasta. Biedni musieli chodzić pieszo.
Pierwsza linia konnych autobusów za często kursować w latach 30. ubiegłego stulecia. W 30 lat później pojawiły się tańsze tramwaje konne.
W londyńskich taksówkach, staromodnych czarnych bentley'ach, siedzenia dla pasażerów ustawione są naprzeciwko siebie.
W 1952 gdy autobus przejeżdżał przez Tower Bridge, most zaczął się podnosić, na szczęście nikomu nic się nie stało.
Król Henryk VIII miał sześć żon, ale mało kto wie, że szósta żona, Katarzyna Parr miała czterech mężów.
Henryk VIII pod koniec życia był tak otyły, że skonstruowano specjalną maszynerię, która miała na celu wnoszenie króla po schodach; co dziwne, za młodu król był szczupły i lubował się w sportach.
Z rachunków dworu króla Jana Bez Ziemi można wyczytać, że król brał kąpiel raz na trzy tygodnie.
Król Edward I Długonogi był wielkim fanem sokolnictwa i jeździectwa. Zachowały się imiona jego koni: Lyard, jego koń bojowy; Ferrault, którego używał na polowaniach; Bayard, jego ulubiony koń.
Obecnie (październik 2007 r.) żyje tylko jeden prawnuk królowej Wiktorii: hrabia Carl Johan Bernadotte.
. Pierwszą decyzją po objęciu tronu przez królową Wiktorię było usunięcie swojego łóżka z sypialni matki.
Królowa Wiktoria rozpoczęła tradycję noszenia białych sukien przez panny młode podczas ślubu. Do tamtej pory kolor był dowolny.
W 1860 r. Wiktoria została pierwszym brytyjskim monarchą, który dał się sfotografować. Fotografem był John Jabez Edwin Mayall.
Królowa Wiktoria prześcignęła swojego dziadka Jerzego III jako najdłużej żyjący brytyjski monarcha. Zmarła mając 81 lat i 243 dni.
Przyjaciel, który pod wpływem alkoholu zwrócił się do Edwarda VII jego popularnym pseudonimem "Tumu-tum" nigdy więcej nie został zaproszony na dwór królewski.
Zapora na Tamizie stanowi jeden z kluczowych elementów zabezpieczenia przeciwpowodziowego Londynu. Poniżej tej zapory brzegi zostały podniesione o dwa metry na długości 32 km.
Londyn stał się obiektem ataków terorystycznych: 7 sierpnia 2005 roku w metrze i piętrowym autobusie wybuchły bomby. Kolejny zamach udaremniono w sierpniu 2006 roku.
Zajmujący 140 hektarów, Hyde Park jest największym terenem zielonym w Londynie.
W XVII wieku stolicę imperium dotknęła seria tragicznych zdarzeń: epidemia dżumy, która w 1665 roku odebrała życie 100 tys. londyńczyków, a w 1666 pożar, w wyniku którego centrum miasta zostało zniszczone w 80%.
Rangę najstarszego pubu w Wielkiej Brytanii, a może i na świecie ma Ye Olde Trip to Jerusalem w pobliżu Nottingham Castle. Jego początki sięgają XII w. Najmniejsze kino świata: Screen Room mieści się w Nottingham, w samym jego centrum na 25b Broad Street i ma tylko 21 miejsc.
8 marca tego roku w jednym dniu na zamku Nottingham stawiło się 1119 Robinów z Sherwood! W ten sposób został pobity światowy rekord w ilości osób przebranych za tę słynną postać. Poprzedni wynik to 607 osób.
Nottingham jest obecnie poddawane inwestycjom na ogromną skalę. Na rozwój infrastruktury, renowacje oraz transport wydano już miliard funtów!! (m.in. na przebudowę Old Market Square, odnowienie Wollaton Hall, a wkrótce na stworzenie 2 nowych linii tramwajowych).
Nowych miejsc pracy rocznie przybywa tutaj o 3 razy szybciej niż wynosi średnia krajowa. W ostatnich czterech latach bezrobocie zmniejszyło się o połowę! Nottingham jest trzecim miastem w UK o największym wskaźniku Produktu Krajowego Brutto (GDP).
Uniwersytety w Nottingham - Trent University i University of Nottingham znajdują się na 15 miejscu pod względem wyników W Wielkiej Brytanii według Educationguardian.co.uk i na 19 według TimesOnLine. W światowej liście UoN plasuje się na 80 miejscu (Top 100).
W Nottingham jest pub, który znajduje się w kościele. Budynek XIX w. Kościoła Unitariańskiego został przystosowany do nowej funkcji, ale wewnątrz są wciąż witraże, zachowany został kościelny klimat. Pub należy do sieci "Pitcher & Piano". Pub znajdziemy na ulicy High Pavement w dzielnicy Lace Market.
Nottingham słynie ze swojego bujnego życia nocnego i szału zakupów. W 2006 znalazło się na 5 miejscu wśród "shopping league" Wielkiej Brytanii. Więcej na zakupy wydają tylko w Londynie, Birmingham, Glasgow i Manchesterze.
Nottingham trzykrotnie wygrało konkurs na najlepiej udekorowane miasto w Anglii. W tym roku po raz 4!!! Jury konkursu "Britain in Bloom" nagradza te sposród wielkich miast, w których znajduje sie najwięcej zadbanej zieleni i kwiatów.
W dzielnicy St. Anns znajdują się najstarsze w Europie i największe miejskie tereny działkowe (allotments) w Wlk. Brytanii. Ludzie uprawiają tam swoje ogródki od ponad 600 lat. Teren składa się z 677 działek o łącznej powierzchni 0.32 km kwadratowych. W rolę szeryfa z Nottingham z legendy o Robin Hoodzie ma wcielić się Russell Crowe, w najnowszej ekranizacji filmu o tym słynnym bohaterze.
W 2006 r. nakręcono film "This is England", który zdobywał nagrody na różnych festiwalach (m.in. dla najlepszego niezależnego filmu brytyjskiego). Obraz kręcony był w Nottingham, w dzielnicy St. Anns. Film "This is England" jeszcze niedawno wyświetlany był w kinach.
A dla tych którzy lubią gry planszowe stworzono grę "Nottingham". Ma proste zasady, pięknie zdobione karty i podobno gwarantuje sporo emocji i zabawy.
W Nottingham znajduje się tor wyścigów konnych o ponad stuletniej historii . Rocznie odbywa się tu 21 wyścigów od marca do listopada. Można zobaczyć także wyścigi chartów.
Na świecie jest 6 miast o nazwie Nottingham. Poza Anglią, Nottingham znajduje się również w USA i to aż czterokrotnie! W stanach: Maryland, New Hampshire, Pennsylvania i Indiana. Jedno Nottingham jest także w Kanadzie w okręgu Saskatchewan.
W Nottingham można też zobaczyć prawdziwego smoka! Za swój teren obrał dzielnicę Sneinton. Skrył się między drzewami, więc wiele osób mijających go codziennie nawet nie wie o jego istnieniu.
Nottingham znane jest z największej liczby włamań do domów w całej Anglii.
W Wielkiej Brytanii dziecko nie może wracać same ze szkoły do domu. Muszą ich odebrać rodzice!!!
W UK jest tyle samo szczurów, co ludzi, czyli prawie 60 mln.
W wielu szkołach na początku grudnia odbywają się konkursy na najpiękniejszą kartkę świąteczną.
W Oxfordzie są 34 college.
Wielka Brytania posiada 370 tys. km dróg. Brytanię odwiedza średnio 28 mln. turystów rocznie
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
rózne ciekawostki
viewpage.php?page_id=3 ciekawostki o Anglii
Uwaga!administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialnosci za kłopoty wynikłe z używania prezentowanych przez nas linków.Korzystacie z nich na własną odpowiezialnosć!


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu